„Yoga Therapy in Troubled World” – wykład Online dr Niny Budziszewskiej podczas International Yoga Festival 2020

11 czerwca 2020 w ramach „International Yoga Festival – Yoga Mantrana” dr Nina Budziszewska wygłosiła wykład online pt. „Yoga Therapy in Troubled World”. Festiwal organizowany jest przez Department of Physical Education & Sports Sciences (University of New Delhi) we współpracy z Deshbandhu College (New Delhi). Z uwagi na obecną sytuacją epidemiologiczną promocja nauki jogi odbywa się drogą zdalną podczas serii wykładów online od 01 czerwca do 21 czerwca – 21 czerwca w 2014 roku ogłoszony został Międzynarodowym Dniem Jogi. W webinarach udział biorą specjaliści badający jogę w Indiach oraz w wybranych pozaindyjskich ośrodkach akademickich.

Ze wstępu do wykładu online dr Niny Budziszewskiej:

Obecnie żyjemy w cywilizacji konsumpcjonizmu, w erze cyfryzacji (a nawet już w erze sztucznej inteligencji), musimy konfrontować się z wieloma przeciwstawnymi emocjami w nas powstającymi i podejmować się zadań często trudnych w pogodzeniu ich ze sobą i naszym indywidualnym poczuciem szczęścia. Wszystko to wywołuje nadmierne obciążenie emocjonalno-cielesne, które w konsekwencji może doprowadzić do stanu silnie stresogennego i bolesnego. Joga jako starożytna indyjska filozofia jest szczególną tradycją odnajdywania szczęścia – w holistyczny sposób podchodzi ona do istoty ludzkiej. Jako aktywność fizyczna dba o ciało, jako metoda pracy na poziomie oddechu i umysłu wzmaga koncentrację, uczucie spokoju i odprężenia, a jako etyka dba o przyjazne i współczujące relacje wewnątrz danej społeczności. Joga ma jednak i inny wymiar – poprzez dogłębną pierwszoosobową eksplorację natury ludzkiej wpływa na uwrażliwienie jogina oraz postrzeganie złożonych sytuacji w szerszym kontekście. Joga jako terapia nie ma jedynie prozdrowotnego celu. Co prawda, zdrowe ciało i spokojny umysł są w jodze istotne, stanowią jednak one jedynie wyspecjalizowane narzędzie, którym praktykant jogi, jogin, posługuje się w celu zbudowania osobistego szczęścia oraz międzyludzkiej harmonii. Czym jest zatem owa specyficzna terapia jogą? Co w moim rozumieniu oznacza „terapia jogą”? Na ile ważną rolę odgrywa ona w obecnych czasach? I jak głęboko można ją stosować w życiu codziennym? Na te pytania starałam się odpowiedzieć w trakcie mego wykładu. 
Całość wykładu online dostępna jest tutaj,
a zapis treści wykładu tutaj.
 
Pozostałe wykłady „International Yoga Festival – Yoga Mantrana” transmitowane online dostępne są na stronie Deshbandhu College.