dr Nina Budziszewska
Kierownik Studiów Podyplomowych Jogi Klasycznej

Doktor nauk humanistycznych ze specjalizacją w filologii indyjskiej, adiunkt w Zakładzie Filologii Indyjskiej UWr., filozof i romanista (język francuski), rozmiłowana w sanskryckiej literaturze jogicznej oraz tradycji tybetańskiej wadźrajany. Jogę praktykuje od 5 lat, wychodząc od himalajskiej praktyki pranajamy, poprzez metody: B.K.S. Iyengara, yin jogę i hathajogę, a obecnie ashtanga jogę i kung fu. Członkini Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń”. Autorka książki „Himalaje. W poszukiwaniu joginów”, prowadzi bloga www.ateliermysli.com.

Kontakt: nina.budziszewska@uwr.edu.pl

Publikacje: academia.edu

Zajęcia: Joga na Wschodzie (I sem, 14h), Ajurweda i joga (II sem., 14h), Jogasutry i literatura hathajogi (II sem., 21h)

dr Katarzyna Gębura

Doktor nauk o kulturze fizycznej, praca doktorska z zakresu technik relaksacyjnych. Absolwentka Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych i Podyplomowych Studiów Psychosomatycznych Praktyk Jogi przy wrocławskim AWF, dyplomowany instruktor rekreacji ruchowej oraz tańca. Tancerka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Wykładowca oraz Kierownik Podyplomowych Studiów Psychosomatycznych Praktyk Jogi przy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Autorka publikacji naukowych z zakresu technik relaksacyjnych, jogi, radzenia sobie ze stresem. Członkini Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń”.

Kontakt: katarzyna.gebura@awf.wroc.pl

Zajęcia: Metodyka prowadzenia zajęć jogi (I i II sem., po 21h)

dr hab. Robert Góra, prof. Politechniki Wrocławskiej

Profesor w Zakładzie Chemii Fizycznej i Kwantowej Politechniki Wrocławskiej. Prywatnie interesuje się psychosomatycznymi praktykami jogi oraz technikami pracy z umysłem wywodzącymi się z jogi klasycznej i hathajogi jak również historią współczesnej jogi posturalnej. Członek Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji i Jogi „Przestrzeń”.

Kontakt: robert.gora@pwr.wroc.pl

Zajęcia: Praktyki koncentracji jogicznej (III sem., 21h)

dr hab. Lesław Kulmatycki, prof. AWF Wrocław

Profesor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (Zakład Promocji Zdrowia i Technik Relaksacyjnych), promotor zdrowia, specjalista technik relaksacyjnych i nauczyciel jogi. Jogą i relaksacją zajmuje się od ponad 40 lat, a swoją wiedzę i umiejętności pogłębiał w wielu miejscach, m.in. w aśramach Satyanandy w Australii oraz Instytucie Jogi Kaivalyadhama w Indiach.

Kontakt: leszekkulm@wp.pl

Publikacje: Książki: „Classical Yoga Manual”, „Stres, joga relaksacja”, „Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci i młodzieży”, ”Trening relaksacyjny jogi i jego recepcja” „Joga dla zdrowia”, „Stres i joga”, „Lekcja relaksacji”, „Joga nidra”, „Ćwiczenia relaksacji, koncentracji i medytacji”.

Zajęcia: Joga w świecie współczesnym (I sem., 14h), Metodyka prowadzenia zajęć jogi (II i III sem., po 21h), Psychologia jogi (II sem., 14h), Praktyki wstępne medytacji (III sem., 21h)

dr Magdalena Karciarz

Prezeska Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji „Przestrzeń” (od 2012). Ukończyła: Studia Podyplomowe Technik Relaksacyjnych na wrocławskim AWF, magisterskie Arteterapia (Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, 2015-2017), kurs nauczycielski Vinyasa Krama Yoga w Krakowie (2010-2014). Prowadzi zajęcia dla osób po chorobach onkologicznych w Stowarzyszeniu „Różowe Okulary” (od 2011). Uczestniczka i współorganizatorka warsztatów, konferencji oraz seminariów z jogi i relaksacji. Współredaktor pisma „Przestrzeń. Teoria i Praktyka Relaksacji i Jogi” oraz autorka artykułów dotyczących jogi i relaksacji. Pracownik Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, doktor nauk humanistycznych (2013), dyrektor Wydawnictwa Naukowego DSW (od 2019). Poza pracą gapi się w niebo.

Kontakt: magda.karciarz@dsw.edu.pl

Zajęcia: Praktyki oddechowe w jodze (III sem. 14h)

dr Paweł Posłuszny

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego (specjalność Promocja Zdrowia), ukończone roczne staże na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu w Katedrach: Anatomii Prawidłowej i Radiologii. Prowadzi badania w zakresie pomiarów sprawności fizycznej, aktywności fizycznej i składu ciała oraz spirometrii. Zainteresowania naukowe, podobnie jak badania, dotyczą sprawności fizycznej i motorycznej oraz jej związków z aktywnością fizyczną, składem ciała oraz innymi cechami budowy i funkcji ciała, a także dietą. Zajmuje się anatomią człowieka (powierzchowną, funkcjonalną, palpacyjną, praktyczną i sportową), motorycznością człowieka i jej uwarunkowaniami, dietetyką oraz różnymi formami treningu (zdrowotny, funkcjonalny, siłowy, wytrzymałościowy). Zainteresowania prywatne dotyczą wykorzystywania wiedzy w praktyce, czyli: treningi sztuk walki, biegowe, kolarskie, pływackie oraz duatlon i triatlon, a także zawody na orientację. Prowadzi fanpejdż dr Paweł Posłuszny, sportowiec-naukowiec poświęcony naukowej stronie sportu.

Kontakt: pawel.posluszny@awf.wroc.pl

Zajęcia: Anatomia jogi (I sem., 14h)

mgr Izabela Raczkowska

Nauczycielka jogi i medytacji. Magister Inwestycji i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dyplomowana fizykoterapeutka AWF Wrocław, certyfikowana nauczycielka vinyasa krama jogi, instruktorka rekreacji ruchowej z uprawnieniami państwowymi AWF Katowice, absolwentka Psychosomatycznych Praktyk Jogi AWF Wrocław. Założycielka i nauczycielka w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej. Pasjonatka zdrowego odżywiania, ajurwedy i leczenia dietą. Zakochana w jodze, w ruchu, w uważności, w oddechu, w ciszy. Zauroczona po wielokroć Azją. Podróżniczka. Praktykująca pracę z ciałem od lat dziewięćdziesiątych pod okiem wielu polskich i za-granicznych nauczycieli. Praktykująca medytacje oraz techniki uważnościwo-koncentracyjne na kursach w Azji i Europie.

Kontakt: izaraczkowska@gmail.com

Zajęcia: Świadomość ciała – asany (I i II sem., po 28h)

dr hab. Przemysław Szczurek, prof. UWr

Kierownik Zakładu Filologii Indyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i Dyrektor Szkoły Języków Antycznych i Orientalnych przy Wydziale Filologicznym UWr. W swoich badaniach zajmuje się kwestiami redakcyjnymi Mahabharaty i Bhagawadgity, polemiką buddyzmu z braminizmem oraz świadectwami pisarzy greckich i rzymskich o Indiach starożytnych.

Kontakt: przemyslaw.szczurek@uwr.edu.pl

Zajęcia: Podstawy sanskrytu i terminologii jogi (I, II i III sem.. po 14h), Filozofia i etyka jogi (II sem., 21h)

mgr Adam Ślęczek

Założyciel szkoły jogi Joga U Źródeł na terenie Ziemi Kłodzkiej. Magister psychologii klinicznej. Dyplomowany nauczyciel jogi metodą B.K.S. Iyengara. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Psychosomatyczne Praktyki Jogi. Nauczyciel Internetowego Studia PortalYogi. Wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Uczestnik warsztatów u nauczycieli z całego świata, np.: Simon Borg Oliver, Roman Grzeszykowski, Lesław Kulmatycki, Konrad Kocot, Dariusz Wojteczek i Joe Pereira. Praktykuje jogę od 2009 roku, naucza od 2011. Obok jogi jego największą pasją jest muzyka. Gra na instrumentach etnicznych od 2003 roku. Twórca projektu Surya Symphony. Posiada dyplom muzykoterapii organicznej (gongi i instrumenty archaiczne w terapii i profilaktyce). Jego misją jest ciągły rozwój w celu efektywnej pracy z ludźmi. Z zamiłowania podróżnik.

Kontakt: adam.sleczek@gmail.com

Zajęcia: Świadomość ciała – asany (I i II sem., po 28)

WARSZTATY DODATKOWE

Joga koreańska, mgr Han Dongkeun

Nauka o ciałach niebieskich, mgr Marta Monkiewicz

Dydaktyka zajęć ruchowych dzieci, dr Klaudia Bączyk-Lesiuk

Podstawy pracy z powięziami w jodze, mgr Agnieszka Wielobób

Joga indyjska sufich, mgr Maciej Wielobób